Sretna trudnica

Treća nedjelja trudnoće

U trećoj nedjelji trudnoće dešava se čudo. Beba je na putu! Postajete mama. Nakon ovulacije i uspješnog začeća razvija se embrion. Embrion je za sada niz ćelija koje nastavljaju da rastu i da se umnožavaju. Potrebno je oko 4 dana da oplođena ćelija - koja je sada u fazi blastociste dospije do materice i još nekoliko dana dok se ne usadi u nju.

Pol vaše bebe već je određen, iako ćete moći da saznate da li je u pitanju dječak ili djevojčica  tek u drugom tromjesečju.

Vaše tijelo u trećoj nedjelji trudnoće - spremni ste za bebu

Početkom treće nedjelje u vašem tijelu se odvija ovulacija. Jajna ćelija se oslobađa i sada je tijelo spremno za začeće! Trenutak koji ste toliko čekali je konačno stigao. Ukoliko ste uradili svoj domaći zadatak, spermatozoidi vašeg partnera krčiće svoj put do jajne ćelije. Kada se izdvoji taj jedan spermatozoid koji će probiti embranu, oplođena jajna ćelija će momentalno zatvoriti put za ostale spermatozoide. Čestitamo, ovo je trenutak kada se u vašem tijelu formira oplođena ćelija koja će ubrzo početi da se razvija i raste i koju ćete za nekih 8 mjeseci moći da privijete na svoje grudi i da je nazovete svojim djetetom.

 

Jajna ćelija je sada oplođena!

Spermatozoid prolazi kroz omotač jajne ćelije (zona pellucida) i prodire u njenu citoplazmu nakon čega dolazi do spajanja genetičkog materijala jajne ćelije i spermatozoida (oocite). Formira se dvostruka garnitura hromozoma i dolazi do fertilizacije jajne ćelije čime nastaje zigot. Konačno je ostvaren cilj - jajna ćelija je sada oplođena. Istog trenutka ta ćelija već ima osobine koje će obilježiti život vašega djeteta: a to su pol, građa, boja kože itd. U narednim danima ćelija se dijeli i formira prvi rani embrion koji sukcesivnim diobama dobija sve više ćelija i tako nastavlja do 4. razvojnog dana. Tokom tih dana, embrion je na putu ka materici. Ovaj put dug 10 cm trajaće oko 6 dana i završiće se u 4. nedjelji trudnoće.

 

U stadijumu razvoja na dan 4, sve blastomere (ćelije koje čine embrion) stapaju se u jedinstvenu strukturu koja se naziva morula. Sledećeg dana morula se otvara i formira blastocistu. U unutrašnjosti blastociste je blastocel (prazan prostor) i unutrašnja ćelijska masa od koje će se razviti beba. Spoljni sloj ćelija blastociste koje naležu na omotač jajne ćelije formiraju trofoektodem i taj dio je odgovoran za usadnju embriona u matericu.

 

Od tog trenutka blastocista počinje da raste i usled naizmeničnih “pulsacija” (skuplja se i širi) ona probija spoljašnji omotač i izlazi iz njega. Ovaj proces podsjeća na izlazak pileta iz ljuske jajeta. Nakon izlaska, blastocista traži svoje mjesto u zidu materice gdje će se usaditi. Na ovaj način, beba se smješta u svoju prvu kolijevku - vašu matericu.

 

Simptomi u trećoj nedjelji

Simptomi u trećoj nedjelji mogu da variraju od žene do žene. U prvim danima, mogu se osjetiti simptomi ovulacije. Može se javiti umjeren bol u stomaku, jači vaginalni miris i gušći cervikalni sekret. Možete se osjetiti poletnije, bolje raspoloženo, vaš libido može da se pojača.

A kada dođe do trudnoće, rani simptomi mogu da uključuju vrtoglavicu, oticanje, bol u grudima, rast bazalne temperature, glavobolju, osjećaj nadutosti, grčeve, promjene raspoloženja i izražen osjećaj mirisa. Ovdje je važno da napomenemo da ovi simptomi mogu i da potpuno izostanu i da je u ovoj fazi vjerovatno još suviše rano za njihovu pojavu.

 

Dječak ili djevojčica?

Sigurno se već pitate da li će vaša beba biti dječak ili djevojčica? Iako je to nešto što je predodređeno tokom same oplodnje, trebalo bi da prođu mjeseci dok ne budete mogli sa sigurnošću da znate kojeg će pola biti vaše dijete.

U međuvremenu, podsjetimo se šta je to što određuje budući pol:

Oplođena jajna ćelija (ili ćelije) sastoji se od 46 hromozoma. Od toga 23 hromozoma dobija od majke a 23 od oca. Majka uvijek nosi X hromozom, a otac je taj koji može da obezbedi X ili Y hromozom. Ukoliko spermatozoid koji se izdvoji i oplodi jajnu ćeliju sadrži X hromozom, vaša beba (trenutno XX zigot) će biti djevojčica. Ukoliko taj spermatozoid nosi Y hromozom dobićete dječaka (XY zigot).

 

Jedna beba ili blizanačka trudnoća?

Postoje dva načina koja za rezultat mogu dati blizanačku trudnoću: Jednojajčani blizanci nastaju kada se jedno oplođeno jaje podijeli u dva odvojena embriona. Budući da jednojajčani blizanci potiču iz iste sperme i iste jajne ćelije, oni imaju isti genetski materijal (DNK) i izgledaju potpuno slično.

Dvojajčani blizanci nastaju kada dva spermatozoida uspiju da oplode dvije jajne ćelije od kojih obe uspiju da se ugrade u matericu. Do ovoga može doći ukoliko jajnici oslobode više od jedne jajne ćelije ili ukoliko je žena pod određenim tretmanima za plodnost. Ovako nastali blizanci imaju potpuno različit genetski materijal i obično ne izgledaju slično. Ovo je ujedno i najčešći tip blizanačke trudnoće.

Pored blizanaca, moguće su i višeplodne trudnoće sa 3, 4 ili više beba, ali to su jako rijetki slučajevi i najčešće se vezuju za trudnoće nastale vještačkom oplodnjom kada se postupkom vraća po više embriona.

 

Da li već sada mogu da uradim test?

Jedan od najboljih pokazatelja prvih znakova trudnoće je izostanak menstruacije, ali, za to je još uvijek rano. Tu su i razni testovi: od testova koje možete sami kupiti u apoteci, do testova krvi, ali, za njih je još uvijek rano jer se većinom oslanjaju na porast beta hCG vrijednosti koje počinju da se mijenjaju tek nakon što se embrion usadi u matericu, tj. od 4. nedjelje trudnoće. Ipak, najbolje je da se sačeka bar još 3 nedjelje sa testom jer će tada pokazatelji bete biti dosta relevantniji.

 

Šta tate mogu da učine

Iako spolja neće izgledati kao da se još uvek išta dešava, naredni period je od presudne važnosti za razvoj vaše bebe. I zato, pomozite svojoj partnerki sa uvođenjem zdravih navika, budite i sami primjer; potrudite se da imate dovoljno sati sna tokom svakoga dana i izbjegavajte situacije i prilike koje mogu da dovedu do dodatnog stresa. Iako ste veliki dio posla već obavili, sada je vrijeme da se postarate da vaša partnerka i vaša buduća beba prođu što lakše kroz period koji slijedi znajući da imaju vašu potpunu i bezrezervnu podršku, kao i strpljenje. Računajte da će vam biti potrebno i mnogo mnogo strpljenja :)

 

Zanimljive činjenice o embrionima

Ćelije embriona djeluju kao matične ćelije do starosti od 6 dana i imaju sposobnost da formiraju bilo koji dio tijela. Još jedna interesantna činjenica u vezi embriona vezana za ovaj period je da, ukoliko ste začeli putem vještačke oplodnje, embrioni koji su vraćeni na taj dan oplodnje već su stari nekoliko dana.

Izvori:

  • Human Gametes and Preimplantation Embryos - Gardner, D.K., Sakkas, D., Seli, E., Wells, D. (Eds.), Springer 2013.
  • Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020
  • Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/pregnancy-symptoms-week-1#week-1-symptoms
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/pregnancy-symptoms-week-1#when-to-test