Sretna trudnica

7. Sedma nedjelja (sedmica) trudnoće

Nalazite se u 2. mjesecu trudnoće, a vaša beba (i dalje embrion) raste punom parom. Beba je sada velika oko 1 cm, što odgovara veličini borovnice. U ovoj nedjelji se formiraju usta i jezik kod bebe, a bubrezi započinju sa radom. Sa druge strane, u vašoj materici odvijaju se dvije veoma važne stvari - formira se sluzni čep, a pupčana vrpca se povezuje sa digestivnim sistemom bebe - čime započinje direktna distribucija hranljivih materija i kiseonika za bebu, kao i uklanjanje otpadnih materija.

Vaša beba u 7. sedmici trudnoće

Iako vam se čini da je vaša mala beba i dalje veoma sićušna, imajte na umu da je ona više nego dvostruko izrasla u odnosu na početak prethodne nedelje, a čak 10 000 puta više u odnosu na začeće. U ovoj nedjelji pupoljci ruku i nogu koji su nastali u prethodnoj nedjelji nastavljaju da niču i da rastu - pojavljuju se prvi obrisi šaka, ruku, ramena, nogu, koljena i stopala. Takođe, formiraju se usta i jezik kod bebe. Očni kapci postaju vidljivi, a u bebinom mozgu svakoga minuta stvara se oko stotinu hiljada nervnih ćelija koje formiraju primitivne neuronske staze. U ovoj sedmici bubrezi će početi sa radom i pitanje je trenutka kada će početi da proizvode urin.

 

Vaše tijelo u 7. nedjelji trudnoće

U ovoj nedjelji definitivno osjećate da ste u drugom stanju, ali i dalje spolja ne izgledate tako. Postoji šansa da ste blago dobili na težini, ali ako vas muče intezivne mučnine, može biti slučaj da ste i malo smršali. Što se tiče vaše kože, trenutna korelacija hormona može vam donijeti blistav ten, a možda i muku sa bubuljicama i suvom kožom. Međutim, bez obzira na ono što se odigrava spolja, u vašem tijelu se u ovoj nedjelji odvijaju dvije vrlo važne promjene:

1. Sada ste vezani sa bebom pupčanom vrpcom

Vaše tijelo i dalje intenzivno radi na tome da se embrion što bolje smjesti u vašu matericu kako bi rastao i razvijao se bezbijedno i neometano. Ulogu žumančane kese preko koje se embrion snadbijevao hranljivim materijama sada preuzima pupčana vrpca koja je u ovoj nedjelji u potpunosti formirana i spojena sa vašom placentom sa jedne strane i crijevima bebe, sa druge. Pupčana vrsta sastoji se od dve glavne arterije od kojih je jedna zadužena za snadbijevanje ploda hranljivim materijama i kiseonikom, dok se kroz drugu vraća deoksigenovana krv embriona.

2. Sluzni čep se spušta u grlić

Druga važna stvar koja se odvija u 7. sedmici trudnoće u vašem tijelu jeste ta da se sluzni čep spušta u grlić materice i na taj način štiti bebu od spoljašnjih uticaja i od infekcija. Sluzni čep  sadrži razne antimikrobe, uključujući imunoglobuline (antitijela), i antimikrobne peptide i smatra se glavnim mehanizmom odbrane ploda od infekcija koje mogu doprijeti do ploda putem vagine, a pored njegove imunološke funkcije, sluzni čep predstavlja mehaničku barijeru koja zatvara cervikalni kanal tokom trudnoće.

Kako se izboriti sa različitim simptomima?

Ishrana i averzije prema namirnicama

Pored pomenutih mučnina, ali i usljed istih, moguće je da ćete početi da osjećate averzije prema određenoj hrani. Ove averzije uglavnom su povezane sa jakim mirisima, ali ne mora da bude tako. Ono što naročito može da zbuni trudnice u vezi sa averzijama prema hrani jeste averzija prema namirnicama koje inače jako vole i koje im prijaju. Važno je da znate da je u redu da izbjegavate ove namirnice, čak je i preporučljivo i u redu je da povremeno vrtite slične obroke dok se ne naviknete i ne prilagodite. Ipak, pokušajte da se što pre vratite u kolosjek i da vam ishrana bude što raznovrsnija.

Učestalo mokrenje i tečnost

Zahvaljujući hormonima trudnoće koji usporavaju rad crijeva, utiču na mučninu i bešiku,  vjerovatno i dalje imate problem sa čestim trčkaranjem u toalet. Utješna vijest je da isti ti hormoni povećavaju protok krvi u karličnom dijelu i samim tim i na intenzivniji doživljaj tokom seksualnih odnosa. Ne brinite, odnosi tokom rane trudnoće su potpuno bezbijedni i nema opasnosti da ćete naškoditi bebi. Što se tiče unosa tečnosti, mnoge trudnice vjeruju da će manje trčkarati u toalet ako smanje unos tečnosti, ali, to je zabluda ii vrlo je važno da se dobro i redovno hidrirate.

Priprema grudi za dojenje

Bez obzira da li ste u ovom periodu dobile ili izgubile na kilaži, ono što bi trebalo da postane primetno jeste uvećanje grudi. Hormoni trudnoće su se postarali za ovo i iako je možda trenutno slučaj da su vam grudi osjetljive i bolne, možda će vas utješiti činjenica da će ove neprijatnosti prestati tokom trudnoće, a vaše grudi će nastaviti da rastu. S tim u vezi, sada je vrijeme da potražite grudnjake bez žice ukoliko ih već nemate, jer žice mogu da izazovu dodatnu neugodnost u predelu grudi tokom trudnoće. Protok krvi u grudima se povećava kada ste u drugom stanju i nakuplja se više masnoće. Možda ćete primijetiti da su vam areole postale tamnije i veće i na njima se mogu pojaviti male kvrge koje su zapravo lojne žlijezde.

Kako se izboriti sa umorom?

Umor koji može toliko da vas savlada da ne možete da izdržite da ostanete budni je karakterističan za ovaj period trudnoće. Pokušaj da se umor zanemari nikako se ne preporučuje, ali ono što možete da uradite kako biste predupredili da spavate češće nego što bi to željeli jeste da konzumirate više manjih obroka. Na taj način ćete održavati nivo šećera  i vaš nivo energije na optimalnom nivou.

Velika količina pljuvačke

Jedan od simptoma koji se može javiti u ovom periodu jeste prekomjerna pljuvačka u ustima. Ovo je jedan od simptoma koji će sigurno nestati do kraja prvog trimestra, a ono što možete da učinite da biste olakšali sebi po ovom pitanju jeste da žvaćete žvake koje u sebi ne sadrže šećer. Ipak, nemojte pretjerivati i nemojte žvakati na prazan stomak.

 

Tate u 7. sedmici trudnoće

Drage tate, važno je da znate da se vaša partnerka trenutno ne osjeća sasvim prijatno u svojoj koži. Neprijatni simptomi koji se javljaju, a koji podrazumijevaju i veliki miks emocija i promjene raspoloženja rezultat su promjena koje pokreću hormoni trudnoće. Tate se u ovom periodu mogu osjetiti zapostavljeno, jer se čini da se sav posao trenutno prepušta budućoj mami. Međutim, tate u ovom periodu mogu da budu i te kako od koristi i ravnopravni član tima, a nekada se to postaje tako što se previdi određeni ispad partnera ili malim znacima pažnje. Vaši čak i potpuno dobronamerni komentari mogu da dovedu do negativnog odziva, ali ne dajte da vas to pokoleba. Budite strpljivi i svjesni da hormoni trenutno utiču na vašu partnerku više nego što je to u njenoj moći. Razgovarajte, slušajte je i budite izvor podrške jer, moguće je ako ste tako odlučili da ste trenutno vi i dalje jedina osoba koja zna za vaše malo čudo života.

 

Mitovi u vezi trudnoće - Začinjena hrana može da izazove slepilo kod bebe

Ovo je jedan od mitova u vezi trudnoće koji apsolutno nije istinit. Ipak, može se razumeti kako je ovaj mit nastao jer začinjena hrana zaista nije preporučljiva tokom trudnoće, ali ne jer može da naškodi plodu, već iz razloga što izaziva gorušicu i dodatne neprijatnosti sa mučninom kod žena koje su u drugom stanju.

Izvori: