Sretna trudnica

34. sedmica trudnoće

Još samo 6 sedmica do termina! Deo mama u ovom periodu osjeća kao da bi voljelo da ima više vremena jer smatra da ima još puno stvari koje bi trebalo da se pripreme pred dolazak bebe. Drugi dio bi volio da porođaj bude što prije…

Bez obzira u koju grupu spadate, znajte da će beba krenuti onda kada bude potpuno spremna i da se nimalo neće uzrujati ukoliko se niste postarali za sve sitne detalje. Ono što je važno jeste da imate mjesto gdje će beba spavati, nešto pelena i auto sjedište jer će vam ono biti potrebno odmah po izlasku iz porodilišta.

Vaša beba u 34. sedmici

Beba u 34. sedmici teži oko 2,3 kg. Jako ste blizu, ali beba još uvijek nije u potpunosti formirana. To će biti tek sa navršenih 37 sedmica zbog čega je važno da ne priželjkujute da do porođaja dođe toliko brzo.

Kako beba izgleda?

Beba u 34. sedmici već ima definisan izgled koji će imati po rođenju, samo će u međuvremenu postati bucmastija. U ovom trenutku, razvoj bebe se svodi na završne detalje. Nokti su izrasli, koža se zaglađuje, a beba nastavlja da dobija na težini.

Amnionska tečnost je na maksimumu

U periodu između 34. i 36. sedmice amnionska tečnost je količinski na maksimumu u odnosu na cijelu trudnoću. Zbog toga će vam se činiti da stomak ne raste, jer će se nakon 36. sedmice količina amnionske tečnosti smanjiti, a bjeba vjerovatno nastaviti da raste zbog čega ćete imati utisak da se ništa nije promijenilo.

Još jedna zanimljiva činjenica u vezi amnionske tečnosti: beba u 34. sedmici može da proguta do litar amnionske tečnosti u toku dana i da urinira isto toliko.

Spuštanje testisa

Ukoliko nosite dječaka, negdje oko 34. sedmice će se testisi spustiti u mošnice. Ovo je proces koji započinje od 7. mjeseca, a postoje i određene situacije kada se može desiti da ovaj proces nije kompletiran, tj. da se beba rodi sa retencijom testisa.

Ovo se najčešće dešava kod prijevremeno rođenih beba, ali ne mora da bude izuzetak ni kod beba koje se rode u terminu. Retencija testisa može biti potpuna ili djelimična, zahtijeva praćenje od strane ljekara, a najčešće se rješava samo od sebe do navršene prve godine. Ukoliko se to ne desi, potrebno je liječenje obaviti hirurškim putem.

 

Vaše tijelo u 34. sedmici trudnoće - još 6 sedmica do termina

Ako ste u 34. sedmici trudnoće, to znači da ste u drugom trimestru, 3. Sedmici 8. mjeseca trudnoće i da vam je ostalo 6. sedmica do kraja. Više o kalendaru trudnoće, kao i o načinu na koji se računaju sedmice trudnoće i termin porođaja možete pročitati na ovom linku -https://www.aksabih.ba/savjeti/sretna-trudnica/386-kalendar-trudnoce-po-nedjeljama

Stomak u 34. sedmici

Vaš stomak u 34. sedmici trudnoće će vjerovatno djelovati spušenije nego što je bio u proteklim sedmicama. Do ovoga dolazi kada se beba spusti niže u karlicu. Ovo je dobra stvar jer će simptom kraćeg daha koji se često javlja kada je beba visoko u potpunosti nestati. Sa druge strane beba koja leži nisko može da pravi pritisak na bešiku. Naravno, spuštanje u 34. sedmici ne mora da bude pravilo, neke bebe to učine neposredno pred sam porođaj.

Zamagljen vid

Od novih simptoma oko 34. sedmice mogli biste da primijetite određene probleme sa vidom. Ovi simptomi nastaju usled trenutne kombinacije hormona, nakupljanja tečnosti, ali i problema sa spavanjem koje većina trudnica ima u poslednjem trimestru.

Najčešće je zamagljen vid samo prolazni simptom koji je tu privremeno i nije razlog za brigu. Međutim, ukoliko uz ovaj simptom imate i glavobolju, otok i naglo dobijate na težini, ti simptomi mogu da ukažu na preeklampsiju i zahtijevaju hitnu reakciju.

Kako riješiti manjak energije?

U poslednjem trimestru manjak energije može da bude problem za mnoge trudnice. I dok je sa jedne strane preporučljivo da što više odmarate (jer vaše tijelo radi za dvoje), povremena aktivnost može da vam pomogne da dobijete tu energiju za koju vam se čini da je potpuno iscrpljena. Bilo da je u pitanju lagana šetnja ili drugi tip vježbe koji je preporučljiv u trećem trimestru, lagana aktivnost na dnevnom nivou uticaće da se osjećate manje umorno i revitalizovano, a istovremeno će doprinijeti da bolje spavate tokom noći.

 

Savjeti za buduće tate - da li ste podesili auto sjedište?

Do sada bi trebalo da ste nabavili sve krupne stavke koje će vam biti potrebne za bebu od prvog dana. Među njima su: krevetac, kolica za bebe i odgovarajuće auto sjedište. Za samu  kupovinu potrebno je da se dovoljno informišete kako biste odabrali modele koji će najbolje odgovarati vašem stilu, a kada je u pitanju upotreba, od neizmerne je važnosti da dobro proučite uputstva koja se tiču odabira i pravilne instalacije, a naročito kada su u pitanju auto sjedišta.

Da li ste znali da 8 od 10 roditelja u početku nepravilno postavi i koristi autosjedišta? Obzirom da je u pitanju oprema za bebe namijanjena bezbjednosti bebe, postarajte se da dobro proučite sve detalje koji se tiču odabira adekvatnog sjedišta, ali i načina postavljanja modela koji ste odabrali za vašu bebu.

Zašto su važna auto sjedišta?

 

Zanimljivosti u vezi trudnoće - placenta radi u oba smjera

Mama i beba dijele mnogo više od materice. Osim činjenice da su bebe divne i da sam pogled ili pomisao na njih može da nam popravi dan, tokom trudnoće, ali i nakon porođaja, bebe ostavljaju svojim mamama konkretne fetalne ćelije koje imaju sposobnost da zaliječe organe u slučaju povreda i imaju mnoge druge blagotvorne efekte na zdravlje.

Kada je žena trudna, njena krv hrani bebu pomoću placente koja istovremeno i štiti fetus od mnogih infekcija. Sada znamo da placenta ne funkcioniše samo u jednom smjeru, već selektivno dozvoljava razmjenu ćelija sa bebom. Ovaj proces naziva se mikrohimerizam. Ove ćelije ponašaju se kao matične ćelije i mogu ostati u tijelu majke godinama, pa čak i decenijama nakon porođaja.

 

Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020

Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020

Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.

https://www.fredhutch.org/en/news/center-news/2014/05/baby-cells-mingle-with-moms-during-pregnancy.html