Sretna trudnica

Druga nedjelja trudnoće

Ovo je nedjelja u kojoj se otvara put da dođe do začeća. U vašem tijelu se pod uticajem hormona dešavaju nevjerovatne promjene koje omogućavaju pripremu da dođe do trudnoće. Iako je tehnički moguće da ovo bude nedjelja kada ćete ostati trudni, najčešće do toga dolazi tek u 3. nedjelji trudnoće.

 

Vaše tijelo u 2. nedjelji trudnoće - priprema tijela za začeće

U drugoj nedjelji trudnoće tijelo se priprema za ovulaciju. Izdvaja se dominantni folikul koji nastavlja da raste i u njemu se razvija zrela jajna ćelija, dok ostali folikuli postaju sve manji i manji. Pod uticajem LH hormona, u narednom periodu će početi proces ovulacije, tj. iz folikula koji se izdvojio kao dominantni će se osloboditi zrela jajna ćelija.

U samoj materici dolazi do pripreme za usađenje oplođene jajne ćelije (implementacije). Te pripreme podrazumijevaju obnavljanja i zgušnjavanja endometrijuma (unutrašnjeg tkiva materice). U ovoj nedjelji, usled trenutne korelacije hormona, žene se osjećaju poletno i raspoloženo, generalno se osjećaju dobro u svojoj koži, a nerijetko mogu osjetiti i pojačan libido. Priroda je regulisala da se ovi simptomi pojavljuju upravo u ovom periodu kako bi parovi bili podstaknuti na seksualne odnose u periodu kada će žena postati najplodnija.

 

Da li mogu da zatrudnim u 2. nedjelji?

Kao što smo već naveli, postoji šansa da žena zatrudni u 2. nedjelji od početka ciklusa. Zapravo, teorijski je moguće da do začeća dođe tokom celog ciklusa, ali se to odnosi na slučajeve kada su ciklusi neregularni ili je primenjen neki vid terapije koji može da promijeni menstrualni ritam. Ipak, period kada u najvećem broju slučajeva dolazi do začeća jeste period između 11. i 21. dana menstrualnog ciklusa.

Ovi dani nazivaju se plodnim danima, a smatra se da je žena najplodnijija 5 dana pred ovulaciju i do 48h nakon same ovulacije. Dakle, tokom 5 do 7 dana u mjesecu najveća je šansa da se zatrudni, a obzirom da ovulacija nastaje 14. dana pred samu menstruaciju u ciklusu koji najčešće može trajati 28 - 31 dan, uglavnom se ne može precizno znati do kada do nje dolazi i zato se smatra da plodni dani nastupaju između 11. i 21. dana u ciklusu.

 

Kako se prati ovulacija?

Iako postoje razni testovi i preparati koji na osnovu pljuvačke ili urina, kao jedan od najefektnijih načina da se odredi kada dolazi do ovulacije jeste folikulometrija. U pitanju je niz pregleda ultrazvukom koji se vrše u različitim periodima tokom jednog ciklusa kako bi se dobile preciznije informacije o rastu folikula, kao i kada dolazi do ovulacije.

Folikulometrija se najčešće obavlja kod parova koji planiraju da ostanu trudni uz pomoć vantjelesne ili potpomognute oplodnje, ali, postoje i načini da sami ispratite signale koji ukazuju na ovulaciju, naročito kada pokušavate da zatrudnite prirodnim putem.

 

Šta buduće mame mogu da učine - pratite znake koji ukazuju na ovulaciju

Praćenje signala koji ukazuju na ovulaciju i briga o sebi su najbolje stvari koje možete da učinite u ovoj nedjelji. Za početak, trebalo bi da znate koliko vaš ciklus traje. Ukoliko imate redovne cikluse koji uvijek traju isti broj dana, možete računati da će ovulacija nastati 14 dana pred dan kada dolazi do ciklusa.

 

Mjerenje bazalne temperature

Kada žena ovulira njena bazalna temperatura (najniža tjelesna temperatura u toku jednog dana) se mijenja. Važno je da znate da se bazalna temperatura mjeri svakoga jutra, najbolje odmah nakon ustajanja i da se za mjerenje izbjegava toplomjer na bazi žive jer je potrebno najpreciznije moguće mjerenje. Takođe, potrebno je vrijeme i strpljenje da biste shvatili obrazac po kome bazalna temperatura vašega tijela funkcioniše i kako biste mogli da primijetite taj nagli skok koji će vam ukazati kada je najbolje vrijeme da stupite u odnose koji će dovesti do začeća.

Promjena vaginalnog iscjedka

Još jedan način da odredite plodne dane jeste tako što ćete pratiti promjene vezane za vaginalni iscjedak. Pred samu ovulaciju vaginalni iscjedak postaje proziran i elastičan i najčešće se kaže da podsjeća na bjelance od jajeta. Ova vaginalna sluz nastaje usled povećanog nivoa estrogena u tijelu i predstavlja najbolje moguće okruženje za spermatozoide koji mogu da oplode jajnu ćeliju. Vaginalna sluz u plodnim danima može se uočiti kao iscedak, a ukoliko vaš slučaj nije takav možete provjeriti tako što ćete svojim prstima potražiti sluz u vagini i to u blizinim grlića u kome se ona i stvara.

 

Extra savjet za mame - spavajte dovoljno

Sedam do osam sati sna trebalo bi svima da bude dio svakodnevne rutine, a naročito ženama koje planiraju da zatrudne. Dovoljno sna može da utiče na bolje šanse za rađanje što će, ironično, kao rezultat dovesti do preokreta koji će vam u jednom periodu onemogućiti dovoljno spavanja, ali, o tome ćemo tek pisati kada se budete približavali porođaju. Osim što doprinosi hormonskoj ravnoteži, dovoljno sna je ključno za izbjegavanje stresa što je takođe veoma važno u ovom periodu, a ukoliko pratite bazalnu temperaturu svakodnevno, dosledno spavanje će vam pomoći da imate najrelevantnije rezultate.

 

Šta buduće tate mogu da učine - ishrana za zdrave spermatozoide

Nisu samo žene te koje moraju da vode računa o ishrani zbog plodnosti. Ukoliko želite zdrave i pokretne spermatozoide koji će uspješno “završiti posao”, preporuka je da u svoju ishranu uvrstite i sledeće namirnice:

Hrana bogata cinkom

Da li su ostrige zapravo afrodizijak i dalje nije dokazano, ali ono što jeste dokazano da količina cinka koja se nalazi u ostrigama može da utiče na produkciju sperme i testosterona. Preporučenu dozu cinka možete unijeti i ako konzumirate nemasnu govedinu, piletinu, mliječne proizvode, orahe ili jaja, mada ostrige sadrže najveću koncentraciju ovog hranljivog sastojka.

Voće i povrće

Hrana koja sadrži obilje vitamina može da zaštiti spermu od ćelijskih oštećenja. Folati se mogu unijeti preko lisnatog zelenog povrća. Takođe, važno je da znate da  nedostatak vitamina B može da dovede do sperme sa abnormalnim hromozomima. Za vitamin C koji može da utiče na poboljšanje kvaliteta sperme uvrstite u ishranu puno citrusnog voća, paradajza i bobičastog voća, a za vitamin A koji može povoljno da utiče na vitalnost sperme  konzumirajte šargarepu, crvenu papriku i kajsije za vitamin A. A ako želite da kroz jednu namirnicu unesete i folate i vitamin A i vitamin C - onda je za to najbolji batat.

 

Extra savjet za tate - vodite računa o lubrikantima ako ih koristite

Kada planirate bebu, najbolje je da se tokom odnosa više oslonite na predigru nego na lubrikante. Pojedini lubrikanti mogu da utiču na vaginalnu sluz vaše partnerke, kao i sam pH vaginalnog trakta što posledično može da oteža spermatozoidima da dođu do cilja. Iako mnogi smatraju da je izbjegavanje oralnog seksa kada planirate začeće mit, istina je da čak i pljuvačka može da utiče na spermu. Ukoliko pak morate da koristite lubrikante, preporuka je da se odlučite za one koje su na vodenoj bazi.

 

Zanimljive činjenice o začeću - seksualne poze zapravo nemaju presudni uticaj

Iako se često vodi polemika koji su to seksualni položaji koju su najbolji za začeće, istina je da do sada nijedna studija nije potvrdila da postoje pozicije koje su efikasnije od drugih. Zapravo, spermatozoidi mogu da dospiju u cervikalni kanal za samo par sekundi, nezavisno od položaja. Ono što ima logike jeste da prodiranje bude što dublje uz maksimalni kontakt sa cerviksom, ali nema potrebe za eksperimentisanjem i ekstremnim pozama. Jedino što nije mit i što može malo da dopinese šansi da se zatrudni jeste mirovanje nakon odnosa kako bi se sperma zadržala što duže.

Izvori:

Povezani proizvodi

Sačuvano u omiljne
Chicco je italijanski brend sa tradicijom dugom preko 60 godina. Tečnost za pranje flaš...
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
7,95 BAM
Kupi