Sretna trudnica

21. nedjelja (sedmica) trudnoće

Ukoliko do sada niste bili sigurni kada se vaša beba kreće, od ove nedjelje to više neće biti slučaj: vaša beba postaje sve veća i jača, a njeni pokreti artikulisaniji. U 21. sedmici beba može da čuje zvuke iz spoljašnje sredine, njena koža postaje osjetljiva na dodir, a beba takođe počinje da guta amnionsku tečnost čime razvija gutanje i probavu. Čeka vas još 19 nedjelja do termina, što znači da je pravo vrijeme da počnete sa pripremama za porođaj i planiranje prostora i opreme za bebu.

 

Vaša beba u 21. sedmici trudnoće je velika kao šargarepa

Vaša beba u 21. nedjelji trudnoće je duga oko 26,7cm i teška oko 360 grama - otprilike kao jedna šargarepa. U 21. nedjelji beba spava u prosjeku 12 do 14 sati dnevno, a vi ćete sve više moći da osjetite bebinu aktivnost dok je budna.

Pokreti su sve koordinisaniji i jači

Do ove nedjelje bebine ruke i noge postale su proporcionalne usled čega vaša beba uspeva da pravi sve jače i koordinisanije pokrete. Lepršavi pokreti koji su nekad ličili na golicanje, sada postaju sve jači i slobodno možete da ih nazivate udarcima.

Bebina koža postaje osjetljiva na dodir

Koža bebe postaje osjetljiva na dodir. U slučaju da pritisnete malo stomak, beba će to osjetiti i može reagovati tako što će se pomjeriti ili uzvratiti guranjem.

Razvija se gutanje i probava

Interesantna činjenica za ovu nedjelju je da svakoga dana vaša beba proguta malo plodove vode. Beba ne čini ovo isključivo zbog ishrane (placenta je i dalje primarna kada je u pitanju ishrana) i jer je žedna, već kako bi vježbala gutanje i probavu što su takođe ključne vještine koje će joj biti potrebne odmah po rođenju.

A ono što je još interesantnije jeste da plodova voda koju beba guta ima ukus u zavisnosti od onoga što ste vi pojeli tokom dana (a bebino čulo ukusa je već razvijeno). I zato, ukoliko želite da vaša beba zavoli spanać, bilo bi dobro da ga i vi konzumirate ovih dana.

Beba može da vas čuje

Ukoliko niste do sada, vrijeme je da počnete da pričate sa vašom bebom jer je čulo sluha takođe formirano i nastaviće da se razvija sve do 24. nedjelje. Prvi zvuci koji okružuju bebu jesu zvuci vašega tijela - otkucaji vašega srca, krčanje creva, disanje. To je razlog zašto zvuci koji podsjećaju na ove koje smo naveli, a koji se nazivaju bijela buka djeluju umirujuće na bebu nakon rođenja. Jednostavno, uz njih će se beba osjećati kao kod kuće.

Koštana srž počinje da stvara krvna zrnca

Do sada su za stvaranje novih krvnih zrnaca bile zadužene jetra i slezina, a od 21. sedmice koštana srž počinje takođe aktivno da učestvuje u njihovom produkovanju.

 

Vaše tijelo u 21. nedjelji trudnoće - još 19. nedjelja do termina

Nalazite se u 21. sedmici trudnoće, to znači da ste u drugom trimestru i pri kraju petog mjeseca trudnoće. Više detalja o tome kako se računa kalendar trudnoće i termin porođaja možete pronaći na ovom linku - https://kalendar trudnoće po nedjeljama

Simptomi koji mogu da se jave u 21. nedjelji trudnoće su: pojačan apetit, nadutost, bolovi u leđima, otečenost nogu i problemi sa desnima. Jedan od novih simptoma kojem se mnoge trudnice nimalo ne raduju, jeste pojava strija.

Strije u trudnoći

U prosjeku svaka druga trudnica tokom trudnoće dobije strije. Ovi tragovi na tijelu u vidu crvenkasto smeđih ili tamno smeđih pruga mogu se javiti u području stomaka, ali i na dojkama, zadnjici, kukovima i butinama. Strije uglavnom prate širenje tijela tokom trudnoće jer sa istezanjem kože puca i potporno tkivo ispod nje.

Faktori za nastanak strija mogu biti genetika, ali i nagli rast kilaže tokom trudnoće - što predstavlja još jedan razlog da date prednost kvalitetnoj i zdravoj ishrani.

Iako se na tržištu mogu pronaći brojni preparati za preventivu i sprečavanje nastanka strija, oni svakako ne mogu da škode, ali nije dokazano da ćete njihovom upotrebom moći da u potpunosti spriječite pojavu strija, ali će ovi preparati sigurno dobro djelovati na druge probleme vezane za rastegnutu kožu poput svraba i suvoće. Dobra vijest i faktor utjehe je da one neće uvijek biti tako izražene već će vrijemenom da izblijede.

Psihofizičke pripreme za porođaj

Ostalo vam je još 19 nedjelja do termina što znači da je pravo vrijeme da počnete sa pripremama za porođaj. Ukoliko u vašem Domu zdravlja ne postoji organizovana školica za trudnice u kojoj se možete psihofizički pripremiti za porođaj, vrijeme je da potražite sličnu u vašem okruženju. Ove pripreme mogu vam pomoći da mnogo lakše prebrodite treći trimestar i sam porođaj kada dođe vrijeme za to.

 

Savjeti za buduće tate - pripremite opremu za bebu

Vaša partnerka sada se nalazi u periodu trudnoće kada ima najviše energije. Neprijatni simptomi i tegobe iz prvog trimestra više nisu prisutni, a stomak još uvek nije toliko veliki da otežava kretanje i svakodnevno funkcionisanje. Sada je najbolji trenutak da se pozabavite svim krupnim stvarima koje je potrebno da obavite prije nego što beba stigne. Krenite u potragu za kolicima, odgovarajućim krevecem za bebu i pripremom kutka u vašem domu za buduću prinovu. Kako ne bi gubili previše vremena, ali i novca, obavezno se posavjetujte sa osobama iz vaše okoline koja već imaju djecu. Oni će vam najbolje reći koje stavke bebi opreme su njima bile najznačajnije za prvih mjeseci sa bebom, a koje im nisu bile potrebne. Sigurno će imati i dobre savjete kada su u pitanju određeni modeli kolica i krevetaca koji su vam neophodni od samog starta. Kada jednom krenete u potragu, vidjećete da je pred vama pregršt opcija koje vam mogu djelovati zbunjujuće. Vjerovatno ćete se susresti sa brojnim nedoumicama koje su vezane za npr. broj točkova na kolicima, dimenzije za krevetac, odvojeno auto sjedište ili varijantu koja dolazi uz kolica i brojne druge. Ipak, nema razloga za brigu jer iskusni roditelji iz vaše okoline i prodavci u prodavnicama bebi opreme će vam izaći u susret i pomoći da pronađete idealan proizvod za vaše potrebe.

 

Zanimljivosti u vezi trudnoće - mamnezija, mit ili istina?

Mnoge trudnice žale se na mentalnu maglu koja uključuje zaboravljanje i probleme sa koncentracijom tokom trudnoće. Ove kognitivne promjene nazivaju se mamnezija ili  „trudnički mozak“ i iako se dugo mislilo da je u pitanju mit, istraživanja su potvrdila da je mamnezija stvarno stanje koje može da pogodi dio trudnica. Uzrok mamnezije uglavnom se pridaje povišenom nivou hormona, a može se pogoršati kada se udruži sa manjkom sna i stresom. Dokazano je da u trudnoći može doći do promjena na mozgu koje mogu da utiču na određene kognitivne sposobnosti, ali, ukoliko sumnjate da i vi patite od iste, nemate razliku za brigu jer ćete se vratiti u normalno stanje čim se i nivo vaših hormona vrati u normalu nakon porođaja.

 

Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020

Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020

Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.

https://www.parents.com/pregnancy/week-by-week/how-big-is-your-baby-this-week/?slide=slide_0d740d9d-77e1-4b74-8e0c-596994d67394#slide_0d740d9d-77e1-4b74-8e0c-596994d67394