Razvoj bebe i djeteta

Beba od 3 mjeseca - šta sve da očekujte?

Kada beba navrši 3 mjeseca, to znači da je iza vas period tokom kog ste dobro upoznali s njenim željama i prohtevima. Beba od 3 mjeseca može da vam priušti nešto glasniji osmijeh, takođe se mogu pojaviti i prvi zubići. U ovom periodu grčevi mogu dostići svoj vrhunac, tako da je bitno da obratite pažnju. Šta sve možete da očekujte kada beba ima 3 mjeseca, saznajte u nastavku teksta. 

Motorika bebe od 3 mjeseca

Svaka beba razvija se drugačije, a psihički i fizički razvoj su usko povezani. Beba od 3 mjeseca razvija razne motoričke sposobnosti koje se mogu podijeliti u 2 grupe.

Fine motoričke sposobnosti

  • Hvatanje predmeta - beba počinje da uočava razne predmete i pokazuje želju da se s njima igra. 
  • Sve što joj se nađe pri ruci, beba će staviti u svoja usta. 
  • Tokom trećeg mjeseca, beba počinje da pokazuje koordinaciju, a to se najviše odnosi na vid kojim prati pokret ruke.

Bićete iznenađeni kako se kod bebe od 3 mjeseca razvija motorika, pogotovu ako se podstiče na to kroz igru i vježbe.

Grube motoričke sposobnost

  • Samostalno podiže i drži glavu u naručju odraslih
  • Beba može da se u krilu odraslih, mada sjedenje nije preporučljivo, sve dok ne navrši 6 mjeseci.

Normalna težina i ishrana bebe od 3 mjeseca

Beba u prosjeku raste između 2 i 3.5 cm mjesečno. Normalna težina bebe od 3 mjeseca znači da se ona u toku mjeseca uvećava od 700 do 900 grama. Pedijatar će vam na osnovu prethodnog perioda kazati kako napreduje razvoj i rast. 

Što se tiče ishrane, beba se hrani majčinim mlijekom. Može se koristiti i adaptirana formula ili da kombinujete obje stvari. Tokom ovog perioda kašica za bebe od 3 mjeseca nije preporučljiva. Jednostavno, majčino mlijeko ima sve neophodne namjernice koje su potrebne bebi. Kašice za bebe od 3 mjeseca uvode se tek pošto napuni 6 mjeseci. 

Beba prosječno jede na svakih 3 do 5 sati, ali to zavisi od načina ishrane, kao i količine hrane koju je pojela za vrijeme prethodnog obroka.

Vježbe za bebe od 3 mjeseca

Vježbe su veoma bitne za pravilan razvoj bebe. Deluje da bebe od 3 mjeseca samo leškare, ali one rade vježbe prema samo njima znanom programu. Postoji nekoliko vježbi koje se preporučuju svakoj bebi.

Ležeći položaj na stomaku - vježba koja se pokazala fenomenalna za razvoj bebe. Bebe od 3 mjeseca u ovom položaju jača vratne i leđne mišiće, takođe ručice, ramena i stomak. Ova vježba je toliko dobra, savjetuje se da beba odmah po dolasku kući što više stavlja u taj položaj. To treba raditi postepeno, jer se kod bebca može javiti negodovanje.

Sedeći položaj - bebu od 3 mjeseca treba polako pripremati da samostalno sjedi. Napominjemo da bebu ne treba staviti u sjedeći položaj i ostaviti tako. Već dok leži na leđima, uhvatite joj ručice i blago povucite prema sebi dok ne dođe u sjedeći položaj, a potom vratite nazad. 

Bicikl - dok je u ležećem položaju na leđima, nogicama simulirajte vožnju bicikla. Osim što razvijate motoriku, ova vježba je odlična i za borbu protiv grčeva. 

Hvatanje predmeta - bebe na ovaj način razvijaju koordinaciju i jačaju mišiće ruku i ramena. Igračke za bebe od 3 mjeseca mogu biti odličan način da podstaknete razvoj bebine motorike.

Šta ako beba od 3 mjeseca neće da jede?

Postoji nekoliko razloga zbog čega beba neće da jede. Uzrok može biti prehlada ili bolest, mada se često dešava da jednostavno nije gladna ili se dešava velika promena u razvoju

Koliko spava beba od 3 mjeseca?

Spavaju od 14 do 16 sati dnevno. Može se desiti i da povežu čak 5, 6 sati spavanja, ali to je u pojedinim slučajevima. Sada je period kada se postepeno uvodi rutina spavanja. Znake umora beba najviše pokazuje uveče, zato treba da se ustali vrijeme spavanja, recimo oko 19.00 ili 20.00 časova. 

Vakcinacija sa 3 i po mjeseca

Određene vakcine kod beba su obavezne. Tokom prve godine, beba često ide na preventivne preglede kako bi se pratio njen razvoj. Usled brzine razvoja, dolazi do promjena kod bebinog tela. Tokom ovog perioda, važno je da zajedno s partnerom posjetite pedijatra i dobro se informište oko svega. 

Kalendar vakcinacije govori da u ovom periodu beba treba da primi sledeće vakcine:

  • DTP Prva doza protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja
  • OPV Prva doza protiv dečje paralize
  • HiB Prva doza protiv oboljenja koja izaziva hemofilus influence tip B
     

Takođe, u ovom periodu se radi ultrazvuk kukova.

Šta beba od 3 mjeseca ume?

Beba sada može svašta da uradi. Posebno su joj zanimljive stvari koje svetlucaju i šuškaju. Beba može da uspostavi koordinaciju i da hvata predmete. 

Smije sa kada ugleda ljudski lik, privlače je jarke boje, podiže glavu, ramena i oslanja se na podlaktice. Njena čula sve su izoštrenija, to najviše važi za sluh i vid.

Šta treba da vas brine u razvoju bebe od 3 mjeseca?

Postoje situacije na koje posebno treba da obratite pažnju. Ako ih uočite, posavjetujte se sa pedijatrom. 

  • Ne prati predmete pri pomjeranju
  • Ne reaguje na ljudski lik, niti ostvaruje kontakt 
  • Ne proizvodi nikakav zvuk
  • Glavu ne drži stabilno
  • Ne gura ruke u usta

Ima mnogo stvari koje vas čekaju u ovom periodu, ali svakako ništa nije strašno. Vrijeme ionako brzo prolazi, tako će beba brzo napuniti 4 mjeseca.

Izvor: 

https://trudnocaizdravlje.rs/beba-u-3-mesecu-tri-meseca-beba-vreme-za-uz-kukova/
https://rastimozdravo.com/beba-od-3-meseca/