Sretna trudnica
Iako vas dijeli još samo nekoliko sedmica do kraja, nemojte biti previše nestrpljivi. Ukoliko biste se porodili sada, vaš porođaj bi se i dalje smatrao ranim. Jer, iako su sve krupne faze razvoja privedene kraju, sigurno želite da beba dobije sve ono vrijeme koje joj je potrebno kako bi se u potpunosti pripremila za dolazak na ovaj svijet.
Kada biste mogli da sada vidite svoju bebu kroz stomak, primijetili biste da vaša beba do sada ima solidnu količinu kose na glavi i da su njene oči širom otvorene kada je budna. Ono što bi takođe mogli da primijetite jeste da su joj šake i prsti u potpunosti razvijeni, da su joj narasli nokti i da tim šakama može da dohvati pupčanu vrpcu ili čak stopalo.
Vaša beba u 31. sedmici je aktivnija nego ikada. Sve vrijeme provedeno u budnom stanju beba koristi za usavršavanje refleksa koje je do sada stekla - od hvatanja, gutanja, sisanja i drugih. Sa druge strane, mnoge mame u ovom periodu praktikuju drugu aktivnost, a to je redovno trčkanje do toaleta jer pritisak na bešiku može da bude nešto veći u ovom periodu.
Vaša beba i vaša stomak i dalje rastu. Za par sedmica, i vi i beba ćete proći kroz konačan rast - možete da očekujete da ćete dobijati oko pola kilograma na sedmičnom nivou od čega će polovina te težine dobijati beba.
Pripreme za porođaj su u punom jeku, što u vašem tijelu, što i oko vas. Mnoge mame, ali i buduće tate u ovom periodu prođu kroz takozvani sindrom gnežđenja koji podrazumijeva veliku želju da svi detalji u domu budu spremni za dolazak bebe. Ovo je dobra stvar, ali je važno da pazite da se ne preforsirate.
Još samo 6 sedmica do termina! Deo mama u ovom periodu osjeća kao da bi voljelo da ima više vremena jer smatra da ima još puno stvari koje bi trebalo da se pripreme pred dolazak bebe. Drugi dio bi volio da porođaj bude što prije…
Ušli ste u treći trimestar, čestitamo! Očekuje vas još 12 sedmica do porođaja. Zbog novih simptoma i nelagodnosti zbog rastućeg stomaka koje možda osjećate, ali i pada energije koji se vraća sa ulaskom u treći trimestar, vjerovatno vam nije do slavlja. Ipak, možda se ovo osjećanje promijeni kada samo pomislite na to čudo koje se odvija u vašoj materici. Vaše malo čudo koje već sada trepće, sanja, reaguje na vaš glas i pravi razne grimase, a vaše tijelo ulazi u posljednju fazu priprema za dolazak bebe na svijet.
Do sada bi beba trebalo da se već namjestila u položaj za porođaj, a u semicama koje slijede će beba znatno intenzivnije dobijati na težini nego što je to do sada bio slučaj jer će do porođaja njena težina biti dvostruko do trostruko veća u odnosu na trenutnu. Mame u ovom periodu takođe dobijaju na težini, a od novih simptoma mogu da osjećaju pojačan apetit, ali i sve manje energije.
Kako se drugi trimestar bliži kraju, uzbuđenje raste. Još nepunih 13 nedjelja do porođaja. Vaša beba postaje aktivnija nego ikad zbog čega njeni mišići lagano dobijaju tonus, a još jedna stvar koju bi mogli da osjetite jeste bebino štucanje.
Vaš stomak prati ubrzan rast vaše bebe i do sada bi mogao da bude velik kao fudbalska lopta. Bebina koža u ovoj nedjelji dobija sve prirodniji izgled, a u toku su i procesi koji su dio pripreme za buduće disanje. Evo šta sve možete da očekujete u 25. sedmici trudnoće:
Polako se približavate kraju drugog trimestra i približavate trećem. Kako stomak postaje sve veći, može vam biti sve teže da spavate i vjerovatno ćete primijetiti veću količinu nespretnosti zbog trenutne situacije. Sa druge strane, bebi više nije tako komotno u stomaku, ali to ne znači da nema dovoljno prostora, samo malo manje komocije za sve te akrobacije koje je uvježbala i koje uživa da izvodi.
Čestitamo. Na pola ste puta. 5. mjesec trudnoće mnoge trudnice opisuju kao najzabavniji od svih. Stomak vam je sada prilično uočljiv, a beba se sve više kreće i uvježbava reflekse sisanja za koje sve češće upotrebljava i sopstveni palac. Do sada ste vjerovatno mogli da saznate pol bebe ukoliko ste to željeli. Uzbuđenje raste, zajedno sa vašom bebom...
Ukoliko do sada niste bili sigurni kada se vaša beba kreće, od ove nedjelje to više neće biti slučaj: vaša beba postaje sve veća i jača, a njeni pokreti artikulisaniji. U 21. nedjelji beba može da čuje zvuke iz spoljašnje sredine, njena koža postaje osjetljiva na dodir, a beba takođe počinje da guta amnionsku tečnost čime razvija gutanje i probavu. Čeka vas još 19 nedjelja do termina, što znači da je pravo vrijeme da počnete sa pripremama za porođaj i planiranje prostora i opreme za bebu.
U 22. sedmici trudnoće vaša beba je velika kao dunja. Njena čula se izoštravaju i ona i dalje većinu vremena u budnom stanju nastoji da uvežbava pokrete i reflekse koji će joj biti neophodni odmah po rođenju. Osim rasta stomaka, buduće mame bi mogle da promijene i osjetni rast stopala usled koga bi možda morale da nabave obuću veću i za jedan broj. Ovo je još jedan simptom karakterističan za trudnoću za koji je zadužen hormon relaksin.
Čestitamo! Ušli ste u 6. mjesec trudnoće. Još 3 mjeseca do kraja. U 23. nsedmici trudnoće, vaša beba nastavlja da raste i da dobija na težini sve intenzivnije. Zapravo, u narednih mjesec dana beba će najvjerovatnije duplirati svoju trenutnu težinu. Pokreti bebe su sve jači i vjerovatno su uočljiviji. U međuvremenu, vaš stomak koji takođe raste može počete da vas svrbi i vjerovatno ćete primijetiti pojavu tamne linije na stomaku, takozvanu linea negru.
Vaša beba je u odnosu na prethodnu nedjelju dobila oko 100 grama u masi - većinom od akumulacije potkožne masnoće, ali i usljed jačanja i rasta mišića, organa i kostiju. Njen sluh sve više napreduje i do sada je sposobna i da pamti određene zvuke. Sada je pravo vrijeme da počnete da razvijate njen muzički ukus. A kakvo je stanje kod vas? Da li ste primijetile promjene u predjelu pupka i šake?
Oko 18. sedmice trudnoće veličina bebe i posteljice su gotovo pa izjednačene. U ovom periodu vas očekuje novi ultrazvuk. Na njemu ćete moći da vidite kako se beba pokreće, ali i kako trepće sa trepavicima čiji rast je tek otpočeo. Ono što ćete takođe moći da vidite ukoliko odete na ultrazvuk u ovom periodu jeste jasno definisan pol bebe.
U 19. sedmici trudnoće i vi i beba nastavljate da dobijate na težini. Stomak kod budućih mama u ovom periodu sve više raste i može se desiti da postaje sve teže da se namjestite za spavanje. Beba u ovoj nedjelji dobija novi nivo zaštite u vidu sirastog maza koji se formira na površini kože, a značajne promjene odvijaju se i na nivou pluća i spoljašnjeg uha bebe.
U 15. sedmici trudnoće ne bi trebalo da osjećate nezgodne simptome poput mučnina i nedostatka energije, a stomak još uvijek nije toliko veliki da bi mogao da vas ometa u različitim aktivnostima. Kod beba u 15. nedjelji započinje period okoštavanja skeleta, a njene uši i nos konačno dolaze na svoje mjesto. Beba je sve aktivnija u nastojanju da ojača tijelo i organe koji se razvijaju, ali i kako bi uvježbala buduće pokrete poput disanja i sisanja koji će joj omogućiti da normalno funkcioniše nakon rođenja.
Nalazite se u 16. nedjelji trudnoće. Od ove nedjelje bebu očekuje rapidan rast jer će u narednih nekoliko nedjelja beba duplirati svoju težinu. Razvoj bebe prati i rast placente koja je zaslužna za nutriciju bebe. Do 16. sedmice trudnoće arterijski sistem je u potpunosti formiran i sada počinje sa punim radom. Do sada je vaša beba u potpunosti savladala refleks sisanja i ukoliko budete radili ultrazvuk mogli biste je i vidjeti kako sisa palac.